Klient: Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA, Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie SA
W 2012 roku w oparciu o 200-letnią historię marki postawiliśmy kolejny krok projektując mocny, wyrazisty system, który stał się skutecznym narzędziem komunikacyjnym, zarówno w nowych mediach, jak i w nadal obecnych w tej branży, nisko jakościowych odbitkach ksero.
Naszym zadaniem była gruntowna zmiana wizerunku PZU, największej i najstarszej firmy ubezpieczeniowej w Polsce, która ze względu na niezmieniane przez lata logo oraz system identyfikacji była postrzegana jako stary, PRL-owski moloch. Głównym i najważniejszym założeniem briefu było stworzenie wizerunku marki PZU jako rzetelnej i nowoczesnej firmy ubezpieczeniowej, wyróżniającej się prostymi i czytelnymi procedurami. Największym wyzwaniem było stworzenie identyfikacji wizualnej nowoczesnej marki z uwzględnieniem jej 200-letniej tradycji. Nowy system miał być praktyczny oraz stanowić skuteczne narzędzie komunikacyjne zarówno w nowych mediach, jak i w nadal obecnych w branży ubezpieczeniowej wydrukach ksero.
Przeprowadziliśmy analizę SWOT starego systemu identyfikacji wizualnej i wyróżniliśmy jego główne problemy. Na tej podstawie opracowaliśmy dla Klienta strategię komunikacji wizualnej.
Zaprojektowaliśmy nowoczesny i minimalistyczny znak, który nawiązuje do pierwszych powojennych logotypów PZU oraz podkreśla doświadczenie i tradycję marki. Znak składa się z grubej obręczy, która symbolizuje bezpieczeństwo i opiekę, dając równocześnie poczucie solidności i stabilności. Z formy znaku wywodzi się czytelny i spójny system identyfikacji, którego podstawą są nawiasy. Nawiasy te symbolizują dłonie otaczające hasła reklamowe i motywy graficzne. Są one na tyle charakterystyczne, że natychmiast identyfikują markę. Założenia architektury spółek zależnych bazują na modelu monolitycznym, a w przypadku znaków programów i akcji jest to model parasolowy.
Czystość nowej identyfikacji PZU gwarantuje ponadczasowość. Logo marki jest mocne, przyciąga uwagę i wybija się wśród istniejących na rynku znaków konkurencji. Swym prostym kształtem komunikuje pożądane wartości PZU. Dzięki formie koła znak ma optymalną ekspozycję przy najróżniejszych formatach i spełnia założenia briefu.
Na początku wdrażania nowego systemu zaprojektowane przez nas logo wzbudzało dużo emocji i kontrowersji z uwagi na odważną zmianę i prostą formę. Jednak z badań przeprowadzonych przez PZU wynika, że stworzona identyfikacja była bardzo dobrze odebrana przez konsumentów. Potwierdzały to również badania neuromarketingowe. Cały system wpisał się w charakter firmy i budował jej nowy wizerunek w pożądany sposób.
Nowa identyfikacja wizualna PZU sprawiła, że osoby poniżej 30. roku życia zaczęły myśleć o tej firmie jako o swoim potencjalnym ubezpieczycielu, co wcześniej nie miało miejsca. Według Andrzeja Klesyka, ówczesnego prezesa PZU S.A., był to najważniejszy skutek zmiany wizerunkowej marki.